• 0 Items -
    • No products in the cart.

Meditace Nekonečného soucitu

 

Za tuto meditaci vděčně děkuji úžasnému učiteli Ram Dassovi. To byl úžasný člověk! Nejdřív profesor psychologie na Harvardu, později jeden z nejsrozumitelnějších duchovních učitelů na západě. Moc doporučuji kompilaci, kterou s ním nahrál a po něm pojmenoval hudebník East Forest. Najdete ji na Spotify i na Youtube.

Zvlášť si vzpomínám na jeden příběh, který Ram Dass vyprávěl. Popisoval, že chodil v 70. letch navštěvovat mladé lidi nemocné s AIDS. V té době se ještě o téhle nemoci nevědělo dost, takže se jich lidi dost často i štítili dotknout. Ram Dass se setkával s jedním z nich, kterému zbývalo pár týdnů života.

Ram Dass popisoval, jak ohromně zoufalý ten mladý muž byl. Jen že on už v té době věděl, co to znamená být opravdu se sebou. Prožít v sobě pravdu přítomného okamžiku bez ohledu na její hrůznost a stejně se nesnažit ji nějak popřít, změnit nebo s ní bojovat. A tak ten nemocný propadal stále větší beznaději a zpátky od Ram Dasse se mu vrátil jen mír. Tak mohl i nemocný přijít ke svému vnitřnímu míru a zemřít smířený.

Tahle meditace nás vede k podobnému zážitku. Prožít vše, co může jen člověk a lidstvo prožít stále se s klidem a prožitkem lásky. K sobě, k druhým i ke světu.